עשרת הדברות למשיב ל-SMS
המאמר הזה הועלה לאתר סרוגים, אך הוסר עקב פניות אנשים שטענו שהמאמר פוגע ברב אבינר.


בהמשך לטור "עשרים הדברות לשאלות סמס", אנחנו, בשם מתפללי בתי הכנסת, רוצים, בצניעות, להאיר לרבנים המשיבים לשו"ת ה-SMS כמה נקודות שרואים מהספסלים שלנו. גם אם הרב לא מסכים לדעותיהם של כל אלו שקוראים את מדורי שו"ת ה-SMS, יש להניח שהוא מכיר בהשפעות של מדור זה ודומיו על תגובות הקהל. לכן, נרצה להציג לרב את הצד שלנו.
 1. אנוכי (או יותר נכון אנוכך) הרב. שמור על כבוד הרבנים ואל תענה לשאלות שבאות לעשות צחוק מהרבנים או מהיהדות. אם אתה כן עונה - נזוף בשואל.
 2. אל תיתן לשואל להתעצל. שאלות שניתן לקבל עליהן תשובה מהירה במחי עיון מהיר בקיצור שלחן ערוך וכדו' - לא צריכות להיות נידונות ב-SMS.
 3. אל תסרס מוחו של השואל. על אדם מאמין לדעת לחשוב לבד במצבים 'רגילים'. מפעל השו"ת לאורך ההיסטוריה טיפל בבעיות מיוחדות אשר אין להן פתרון מהספר ולא במקרים טריוויטאלים ליהודי מאמין. במקום תשובה לעוסה, עדיף לתת לשואל כלים להתמודדות כאשר ה-SMS לא יהיה זמין (שבת, מילואים וכדו').
 4. לא על הכל ראוי לדון ב-SMS. מקרים של מריבה עם הורים או בין בני זוג, בחירת מוסד לימוד, החלטות האם להתחתן, בחירת מוסד חינוכי לילד ועוד - לא יכולים לקבל תשובה בכמה תווים וללא היכרות ו\או לימוד הנושא לעומק.
 5. לא תתפתה להתייחס לכל אמונה טפלה שמנסים להתקיל אותך. תשובה של שלילת אמונות טפלות אלו מספיקה בהחלט.
 6. שאלות על הליכות ומוסר בסיסי - אין צורך להתפלפל בהן. בד"כ מי שינסה להתקיל אותך יעשה זאת כדי להפיל אותך, עם או בלי כוונה תחילה.
 7. לא תחמיר ולא תקל סתם. שאלות שנשאלות בצורה מעורפלת לא יכולות לקבל תשובה חד משמעית שתביא להקצנה לאחד הכיוונים.
 8. נושאים פרובוקטיביים לעולם לא יוכלו לקבל מענה שיציג דעה בצורה רצינית ב-SMS, ותמיד יעוררו מחלוקת, כעס ויפגעו במישהו.
 9. לא על הכל רב צריך לענות - האם לעשות ניתוח כדאי שיחליט רופא. ושאלות כמו המלצות לאזניה לסלולארי - ודאי שאין לתת לאנשים להטריח את הרב בגינם.
 10. לא תספר סיפורי מעשיות שיתקבלו ע"י הקוראים בלעג. זה בד"כ מבזה את הרב ואת היהדות.ועוד בקשה אחת חשובה שאולי מסכמת את הכל: חשוב על התגובות לשו"ת ו\או לפרסומו. גם אם אתה מבקר את אלו שצוחקים מ\על השו"ת, אתה לא יכול להתעלם מהם.

אנו לא נגד שו"ת ה-SMS ודומיו, זאת פלטפורמה שיכולה להיות יעילה ביותר. אבל, לכל דבר יש גבולות ויש את הדברים המתאימים לו, ולא כל דבר יכול להיות נידון בכמה תווים ב-SMS.
לצערנו, כיום שו"ת ה-SMS משמש בעיקר כחומר בידור לבאי בית הכנסת, וכתוצאה מכך הוא גם מוציא הרבה פעמים שם רע לרבנים, ליהדות ולתורה. וזה חבל.הדף נכתב עם אופיר, איתו אני עורך את דף הפייסבוק מטופשו"ת
(דף מטופשו"ת עוסק, בציניות וברצינות, בבעייתיות של שו"ת סמס ושאר האינסטנס שו"ת.)

תגובה 1:

 1. סה"כ נכון. לגבי סעיף 2,3 אני לא כ"כ מסכים. הרי זאת בדיוק המטרה של שו"ת SMS! לתת מענה הלכתי מהיר למי שנמצא במצב בעייתי ואין לו אפשרות לפתוח ספר כרגע. אני עצמי הייתי במצבים כאלה. ואם בעבר הייתי פשוט בוחר באקט כלשהו ומקווה שלא עברתי על ההלכה בדיעבד, כיום יש לי אפשרות לעשות בירור מהיר באמצעות SMS.

  השבמחק